30 sep.
2026

Realtid

Handelsbanken stuvar om i toppskiktet

administrator

administrator

Petri Hatakka blir ny chef för Handelsbanken International.

Han är sedan tidigare vice vd i Handelsbanken och ingår i bankens koncernledning.

Petri Hatakka arbetar i dag som chef för Handelsbanken i Finland men tillträder den nya tjänsten den 15 augusti.

Handelsbanken International ansvarar för bankens internationella kontorsrörelse utanför regionbanksrörelsen. Kontoren i Baltikum har dock tidigare tillhört den finska regionbanken, men kommer samtidigt med Petri Hatakkas tillträde att flyttas in i Handelsbanken International, uppges i bankens pressmeddelande.

Den nuvarande chefen för Handelsbanken International, Björn Börjesson, går till en nyinrättad befattning i centrala bankledningen med särskilt ansvar för corporate governance-frågor, samt samhälls- och myndighetskontakter.

Anders Ohlner blir ny chef för Regionbank Södra Sverige. Han kommer samtidigt kvarstå som regionchef för Östra Sverige till dess en efterträdare utsetts.

Claes Norlén, nu chef för Regionbank Södra Sverige, blir ny chef för Handelsbanken Kapitalförvaltning. Dessutom blir han den i koncernledningen som har ansvar för försäkringsrörelsen.

Handelsbanken har i dag drygt 660 kontor i 22 länder.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Makro

Företag söker licens för att bryta viktiga metaller på internatiollt vatten

30 sep. 2026
robinhood
Börs & finans

Spekulationerna blev sanna – aktieplattformen tillåter handel på helgen

30 sep. 2026