Igår var jag och lyssnade på Publicistklubbens debatt om huruvida kriminaljournalistiken spårat ur.
Guillou och procenten

PK:s Ulrika Knutsson ledde utfrågningen men är tyvärr lite för smart för sitt eget bästa. En utfrågare ska inte fundera på snitsiga formuleringar inför sittande publik, utan ställa frågor rakt upp och ner. Nu drog Knutsson ofelbart ner tempot varje gång som debatten höll på att ta sig.
Bäst i panelen var, som vanligt, Jan Guillou. Han har irriterande ofta rätt i sin kritik av oss slappa journalister. Irriterande för att han utstrålar ett sådant grundmurat självförtroende.
Efter debatten gick jag fram till Guilou i akt och mening för att försöka rubba hans självförtroende några millimeter. Jag hade nämligen, som jag uppfattade det, trumf på hand.
Nyligen intervjuade jag nämligen Guillou på RealTV och strax därefter lättviktaren Calle Schulman. Och nu kunde jag meddela att fem gånger så många personer tittat på klippet med Schulman än på Guillou.
Men icke. Guillou log vänligt mot mig och konstaterade lugnt:
– Utanför den här ankdammen är det inte många som vet vem Calle Schulman är. Men 96 procent av det svenska folket vet vem jag är.
– Hur vet du det? stammade jag fåraktigt.
– Det framgår av den senaste SOLM-mätningen (en undersökning som Göteborgs universitet genomför), svarade han.
– Vad tänker du göra åt de sista fyra procenten? försökte jag lamt samtidigt som jag insåg att slaget var förlorat.
– Det är de fyra procenten som som vet vem Calle Schulman är.
End of discussion.