30 sep.
2026

Realtid

Georgienkris bakslag för EU:s gasledning

administrator

administrator

Krisen i Georgien kan stoppa den planerade europeiska gasledningen Nabucco, som ska gå från Georgien via Turkiet och östra Balkan till Ungern.

Gasrikedomarna ska hämtas från Azerbajdzjan. Ledningen beräknas kosta närmare 75 miljarder kronor och är tänkt att minska beroendet av rysk energi.

Med en kapacitet på 30 miljarder kubikmeter skulle det även ge EU mer även kontroll över transiteringskostnader.

– Vem vill finansiera Nabuccoprojektet i den här situationen, säger Borut Grgic på institutet för strategiska studier i Ljubljana i Slovenien, till International Herald Tribune.

Om Nabucco slopas kan det bli ett rejält bakslag för EU.

Ryssland levererar redan en fjärdedel av EU:s gasförsörjning och över 35 procent av Tysklands behov.

Det Wienbaserade Konsortiet Nabucco Gas Pipline International övervakar projektet, och har avböjt att kommentera det politiska och militära läget i Georgien, uppger tidningen.

– Vi vill inte kommentera situationen. Hur som helst är vi optimistiska om att projektet går vidare, säger konsortiets talesman Christian Dolezal.

De sex energiföretagen i konsortiet är OMV, Österrike, Bulgargaz, Bulgarien, RWE i Tyskland, Mol, Ungern, Tranzgaz i Rumänien samt Botas i Turkiet.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Makro

Företag söker licens för att bryta viktiga metaller på internatiollt vatten

30 sep. 2026
robinhood
Börs & finans

Spekulationerna blev sanna – aktieplattformen tillåter handel på helgen

30 sep. 2026