22 apr.
2026

Realtid

Fritt fall för toppadvokater

administrator

administrator

Den amerikanska advokatbyrån Milberg betalar närmare en halv miljard kronor i böter för mutbrott.

En av de främsta advokaterna i firman, William Lerach, sitter bakom galler, och den andra, Melvyn I. Weiss, är på väg dit.

Närmare två miljarder kronor ska ha betalats ut till personer som mutats att ställa ut som målsägare i grupptalan.

Totalt har advokatfirman dragit in över 330 miljarder kronor, genom sina grupptalansegrar mot olika företag. Det har skett med hjälp av mutade klienter som låtsas vara offer i grupptalan. Totalt sägs det handla om 150 rättsfall.

Bland annat förde advokatbyrån en grupptalan mot de stora mäklarhusen på Wall Street,

Trots det skyhöga bötesbeloppet, 75 miljoner dollar, räknar man med att advokatbyrån kommer att överleva, uppger New York Times.

Enligt tidningen har advokatfirman Milberg fem år på sig att betala bötesbeloppet till regeringen, ett av de största som har drabbat en advokatbyrå.

Hos Milberg råder trots allt ett hopp om framtiden.

– Att någon av våra nuvarande advokater i firman inte har inblandning i brottet gör det möjligt för oss att gå vidare, säger Sanford P. Dumain, som är partner i Milberg.

Han överväger nu att försöka få pengar från företagets tidigare partners för att betala regeringen.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin