Realtid

Första avhoppet för Obama

administrator
administrator
Uppdaterad: 05 jan. 2009Publicerad: 05 jan. 2009

Barack Obamas nya liv i Washington började dystert med ett avhopp från hans ministerlista.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Obamas tilltänkte handelsminister Bill Richardson hoppar av innan hunnit tillträda, Anledningen är att en utredning om ett bolag som New Mexico, där Richardson är guvernör, har gjort affärer med riskerar att dra ut på tiden.

Obama måste nu snabbt hitta en ersättare som kan fylla platsen.

På söndagen tog han flyget från Chicago till sin nya hemstad Washington, där han hälsades av ett hundratal som ville lyckönska och några tiotal demonstranter som trotsade vinterkylan. Polisen satte upp cementbarriärer runt lyxhotellet Hays-Adams och höll nyfikna på ett kvarters avstånd.

Där ska presidentfamiljen bo till den 15 januari då de flyttar in i presidentens officiella gästbostad, Blair House, innan de tar Vita huset i besittning den 20 januari.

Hustrun Michelle och barnen Malia och Sasha anlände redan i lördags, eftersom de börjar i sin nya skola Sidwell Friends på måndagen.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS