Youtube har fått en konkurrent i Sverige. En snabbare filmfil direkt på företagens hemsidor ska krossa Youtube.
Företag får sina egna Youtube
Mest läst i kategorin
Qtube är en mjukvara och gränssnitt som lanseras av Qbrick, ett företag som konverterar filmer, ljud och bilder till digitala format.
Mjukvaran Qtube gör att företagen kan använda genererat innehåll direkt på sajten.
– Det sista året när Youtube-fenomentet har tagit riktig fart så har företagen sagt att de vill behålla trafiken och innehållet på sina egna sajter istället för att länka till Youtube, Bubblare eller Myspace. Det är därför vi har tagit fram den här produkten som vi lite fyndigt kallar för Qtube, säger Peder Matsgård, vd på Qbrick.
Qtube är enligt Peder Matsgård mer användarvänlig än Youtube. Filen på Youtube är ofta en okomprimerad, stor fil som användaren laddar upp, vilket kan ta lång tid.
– Det är en rå ursprungsfil som även kan krascha och vara i fel filformat. Med Qtube är det förinställt hur filmen ska komprimeras, och det görs på din dator. Filen är också väldigt liten, säger Peder Matsgård.
Trots att Qbrick valt att lansera denna tjänst med en lugn takt och inte gjort mycket väsen av sig har det varit ett stort intresse för tjänsten.
– Vi har smyglanserat detta och det har varit ett stort intresse. Vi har ett gäng nya kunder – bland annat Mitti-tidningarna, Burger King och Stockholms filmfestival. Ofta är det kampanjer man vill använda det till. Norska banken SpareBank 1 vill ha det på sitt intranät. De vill att man ska lägga ut filmer från kontoren, som bara personalen kan se, säger Peder Matsgård.
Är Qtube en unik tjänst?
– Vi har gjort detta med ett amerikansk företag och vi har inte sett något liknande. Hela den här teknologin är att man komprimerar och anpassar innehållet och det är unikt och där är vi duktiga. Själva gränssnittet, hur det presenteras utåt, det kan nog många snickra ihop. Men själva motorn bakom är unik för oss, säger Peder Matsgård.
Enligt Matsgård har teknologin med webb-tv bara börjat. Företagssektorn har visserligen varit långsam men när företagen börjar använda den nya tekniken kommer det gå i en rasande fart. Och Matsgård har en tanke om hur framtiden kommer att se ut:
– Om några år kommer våra hemsidor att vara mer som egna tv-kanaler där man kommer att kommunicera med anställda och leverantörer. Vi har sett flera exempel redan i USA. Men även i Sverige där SEB tidigt startade SEB.tv där de hade en hallåa som presenterade nyheter och olika SEB-produkter, säger han.
Peder Matsgård tror att sajter som Youtube, Bubblare och Myspace har gjort att marknadschefer, säljchefer och informationschefer börjat tänka mer på videor över nätet. Detta gör i sin tur att utvecklingen börjar sätta fart.
– Alla vill ha sina egna tittare som aktiverar sig på deras sajt, säger Peder Matsgård.