Financial Times uppmanar USA:s demokrater att sluta upp bakom Barack Obama efter primärvalen i Pennsylvania.
Financial Times stöder Obama

Tidningen anser Obama bör bli demokraternas presidentkandidat — inte bara för att han leder i nominerings- och primärvalen utan för att han ”i själva verket är den bättre kandidaten”.
Enligt FT är skillnaderna i politik mellan Obama och Hillary Clinton små och därför har detta blivit en karaktärs- temperaments och identitetstävling.
”Obama har fört en briljant kampanj, han har fått ihop mer pengar och han har övertygat tveksamma demokrater så väl som landet i stort om att han är den mest sympatiske, den uppriktigaste och den mest pålitlige”, skriver tidningen.
Om Clinton säger ledaren att hennes kampanj ”har varit en enda soppa. Hon och hennes kampanj väntade sig att allt var fixat för länge sedan, de hade inga planer för en långvarig kamp, pengarna tog slut och de var tvungna att omorganisera sig under gång”.
– Hennes sätt att tala är trivialt och tråkigt när det inte är direkt obehagligt, skriver FT och summerar:
Att välja landets första kvinnliga president kan naturligtvis vara väldigt inspirerande — men inte den här kvinnan. Demokraterna har väntat förfärligt länge på en politiker som Barack Obama. Nu räcker det.





