Kronan tappade rejält mot dollarn under onsdagen. Marknadsräntorna steg.
Dyrare dollar och stigande räntor

Orderingången till den svenska industrin ökade med 5,6 procent under september jämfört med augusti, visade preliminära siffror från Statistiska centralbyrån på onsdagen. Jämfört med samma månad i fjol ökade den totala orderingången med 13,7 procent i september. Återhämtningen går dock inte riktigt så fort som ekonomer räknat med, analytiker beskriver septembersiffrorna som ”åt det svagare hållet”.
Arbetsgivarorganisationen Almega anser dock att den blågula ekonomin kommer att sticka ut under de närmaste åren med en starkare BNP-tillväxt än i många andra länder. I en konjunkturprognos spår Almega att BNP kommer att växa med 4,6 procent i år och med 3 procent nästa år.
Från Washington meddelade samtidigt USA:s handelsdepartement att underskottet i USA:s handelsbalans krympte till 44 miljarder dollar i september. Det kan jämföras med väntade 45,5 miljarder och underskottet i augusti på 46,5 miljarder dollar.
Tioårig statsobligation: 2,79 procent (2,74).
Tvåårig statsobligation: 1,39 procent (1,37).
Euro: 9:29 kronor (9:29).
Dollar: 6:78 kronor (6:67).
TCW-index: 125,65 (125,20).
Siffrorna inom parentes anger räntor och valutor vid stängningen föregående handelsdag. Ju lägre TCW-index, desto starkare krona.





