"Båda parter är överens om att detta är den bästa vägen att gå"
Dulee Johnson sparkas från AIK

Mest läst i kategorin
Solna tingsrätt friade fotbollspelaren Dulee Johnson från våldtäkt. Men trots det lämnar han klubben.
– Båda parter är överens om att detta är den bästa vägen att gå. Vi önskar Dulee lycka till i sin fortsatta fotbollskarriär, säger AIK Fotbolls sportchef Jens Andersson.
– Jag önskar AIK lycka till i fortsättningen. Jag kommer aldrig att glömma AIK:s fans och 2009 när vi vann de dubbla gulden, säger Dulee Johnson.
AIK-mittfältaren greps den 12 oktober och satt häktad från den 15 oktober till rättegången, efter vilken han släpptes på fri fot.Enligt åtalet ska Johnson ha våldtagit en 22-årig kvinna i sin bostad i Solna natten till den 27 maj. AIK-spelaren har tidigare medgett att han haft sexuellt umgänge med kvinnan men sagt att hon frivilligt gick med på det.
Men att han friades spelade ingen roll för storsponsorn Åbro.
– Vi vill inte att han representerar klubben. Vår bedömning är att han inte ska spela för klubben. Han tillför ingenting utan skadar mer, har vd tidigare sagt till Expressen.







