19 apr.
2026

Realtid

Dollarn under sex kronor igen

administrator

administrator

Kronan stärktes mot dollarn efter den amerikanska centralbanken Feds beslut att hålla styrräntan stilla.

Räntorna föll något medan kronan försvagades något mot euron.

Dollarn föll ner under sex kronor under torsdagens handel. Bakom nedgången låg Feds beslut att behålla den amerikanska styrräntan på oförändrade 2,0 procent. Mycket tyder nu på att Fed nu bedömer att den svaga tillväxten är ett lika stort problem som inflationen.

Men Fed skickade också med en kommentar till räntebeslutet om det ekonomiska läget i USA, som av analytiker tolkas som en signal om att Fed-chefen Ben Bernanke siktar på minst en räntehöjning i höst.

I Stockholm rapporterade Statistiska Centralbyrån (SCB) om stigande importpriser i maj. Importpriserna steg med 1,1 procent från april till maj, främst beroende på den dyrare råoljan. Exportpriserna sjönk med 0,1 procent under samma period.

Tioårig statsobligation: 4,45 procent (4,48).

Sexmånaders statsskuldväxel: 4,13 procent (4,15).

Euro: 9:41 kronor (9:40).

Dollar: 5:98 kronor (6:03).

TCW-index: 122,83 (122,92).

Siffrorna inom parentes anger räntor och valutor vid stängningen föregående handelsdag. Ju lägre TCW-index, desto starkare krona.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Bank & Fintech

Finansministern: Behövs fler europeiska stablecoins

19 apr. 2026
Juridik

Krav på digitala årsredovisningar brådskar – skyddar mot ekobrott

19 apr. 2026