Realtid

Detaljhandeln över 60 miljarder

administrator
administrator
Uppdaterad: 28 jan. 2009Publicerad: 28 jan. 2009

Detaljhandelns försäljning ökade i december med 0,7 procent mätt i löpande priser jämfört med december ett år tidigare

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Det rapporterar Statistiska centralbyrån (SCB) och Handelns Utredningsinstitut (HUI). Mätt i volym och med hänsyn tagen till antalet försäljningsdagar uppmättes en minskning med 1,1 procent.

Detaljhandeln lyckades ändå spräcka den efterlängtade 60-miljardersvallen och försäljningen hamnade på 60,1 miljarder.

Sällanköpsvaruhandelns omsättning minskade med 1,3 procent. Priserna inom branschen sjönk med 3,6 procent och kalenderkorrigeringen inverkade negativt med 2,6 procent.

Dagligvaruhandelns omsättning ökade med 3,6 procent.

Försäljningsökningen med 0,7 procent under december var lite svagare än vad HUI räknat med och en av de lägsta ökningarna under året.

”Med tanke på den under hösten drastiskt försämrade konjunkturen måste detta utfall ända anses vara bra”, skriver HUI.

För helåret 2008 ökade detaljhandelns omsättning med 3,3 procent till 587 miljarder kronor, jämfört med 2007.

Men lågkonjunkturen innebär att detaljhandeln bara kommer växa med 0,5 procent i år enligt HUI.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Förmånligt pris på Passat laddhybrid SWE Edition

Kör upp till tolv mil helt på el med den populära laddhybridskombin.

Se det aktuella erbjudandet här!
ANNONS
ANNONS