14 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Debutant sänkte Tjeckien

administrator
administrator
Uppdaterad: 12 nov. 2010Publicerad: 12 nov. 2010

"En fladderpuck, jag försökte bara få den på mål."

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Bulten / Guld / David Ingnäs
Börs & finans

Svenska bolagets flytt från USA – så undviker man onödig skatt

14 feb. 2026
Kryss med svartvit tejp över bankers loggor
Bank & Fintech

Bankerna stänger konton i rekordfart – här är deras förklaring

14 feb. 2026
Spela klippet
Börs & finans

Hagströmer försvarar miljardärer: "Ska inte ge allmosor"

14 feb. 2026
kina
Börs & finans

Råvaran rusar i pris – bakom ryggen på alla

13 feb. 2026
raket
Börs & finans

Amazons "Starlink-dödare" sköts upp i rymden

13 feb. 2026

När Tjeckiens Roman Cervenka dundrade in 3–1 efter 42 sekunder av den sista perioden såg det ut som om Pär Mårts och de sex spelardebutanterna i Tre Kronors lag skulle få börja sin landslagskarriär med förlust.

Men tre mål på drygt sju minuter – varav två kom med 22 sekunders mellanrum – vände allt.

En av huvudpersonerna var backen Mattias Ekholm, 20, som sköt 3–3-kvitteringen i numerärt överläge efter 14.35.

– En fladderpuck, jag försökte bara få den på mål. Det var kul, riktigt skönt att vi kunde vinna. Jag tyckte vi var bättre än dem över 60 minuter, sa Ekholm.

Bara 22 sekunder efter hans 3–3 slog Niklas Nordgren in segermålet.

Brynäsbacken, från Borlänge, prisades efteråt och var riktigt nöjd med sin debut i Budvar arena i Ceske Budejovice.

– Det måste man säga när man blir matchens lirare, men jag spelade ju med ”Mange” (Magnus Johansson) så det kändes riktigt bra, sa han om att ha den 37-årige Linköpingsstjärnan bredvid sig.

Ekholm spelade respektlöst, tog för sig och var inne på två mål framåt och inget bakåt.

ANNONS

– Man måste ha respekt, det är ju ändå gamla idoler med på isen som man har sett på tv. Men på isen ska man inte ha det, då ska man ta plats, sa han.

Även Färjestadscentern Mattias Sjögren gjorde mål (1–1) i sin landslagsdebut och Brynäsforwarden Jakob Silfverberg var nära att bli målskytt.

– Sjögren var stark, en härförare, och Marcus Krüger gjorde ett jäkligt bra inhopp, sa Mårts på frågan om vilka av de sex debutanterna han var mest nöjd med.

– Det som gläder mig mest är att de utmanar etablissemanget. De bidrog, de var inte bara med.

Mårts fick också en kanonstart i sin debut – 294 dagar efter att det blev klart att han skulle bli ny förbundskapten.

– Det är starkt att åka hit och vinna. Jag tyckte vi bjöd på fart och skridskoåkning, i bland sket det sig när vi inte var nog tajmade, sade han.

Är det den perfekta starten att vinna på det här sättet?

– Det spelar ingen roll hur man vinner, men det är klart att det svider säkert för tjeckerna, sa han.

ANNONS

Tre Kronor vann skotten med 33–17 men det var länge Tjeckien som var det hetare laget framför båda målen. Men det skulle svänga. Med början när Robert Nilsson slog in 3–2 på tennis efter 7.16 av den sista perioden.

Förutom debutanterna var just Nilsson en av förgrundsfigurerna i Tre Kronor. Stort plus också till Andreas Jämtin och Magnus Johansson. Tre Kronor reser till Helsingfors på fredagen för matcherna mot Ryssland (lördag) och Finland (söndag).

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS