05 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Colliers växlar upp i Sverige

Sara Johansson
Uppdaterad: 04 nov. 2019Publicerad: 04 nov. 2019

Joachim Svedberg ska leda Colliers Capital Markets i Sverige. Samtidigt siktar fastighetsrådgivaren mot att rekrytera ytterligare 20 medarbetare i Sverige.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Joachim Svedberg har utsetts till tillförordnad kapitalmarknadsansvarig på Colliers, enligt ett pressmeddelande.

colliers200.png

Han har arbetat 19 år i fastighetsbranschen och är sedan åtta år tillbaka en del av Colliers Capital Markets-team och sedan 2017 en del av Colliers Sveriges ledningsgrupp och ansvarig för Capital Markets Göteborg.

– I strävan att utveckla bolaget framåt har Joachim, med hans långa erfarenhet både i bolaget och i branschen, fått möjlighet att leda Capital Markets. Vi har en rejäl tillväxt i Sverige och kommer att rekrytera runt 20 nya medarbetare under det närmaste året. Med stöd från Colliers globalt har vi som mål att stärka vårt varumärke och ta fler marknadsandelar på den svenska marknaden, säger Dan Törnsten, CEO Colliers Sverige.

Colliers svenska team består av 35 medarbetare med affärsområdena Capital Markets, Leasing, Corporate Solutions samt Retail.

Colliers har kontor i Stockholm och Göteborg. Colliers International i Sverige ägs av Colliers International Group Inc. 

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Sara Johansson
Sara Johansson
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS