02 apr.
2026

Realtid

Calvin Klein satsar på gruppsex

Sara Johansson

På en stor billboardtavla i New York väcker modejätten Calvin Klein starka känslor.

Sex är svaret på alla frågor i reklambranschen.

För att få uppmärksamhet kring sina cowboy-jeans har Calvin Klein satt upp en stor billboard mitt i Soho, New York. På tavlan syns tre män och en kvinna delvis avklädda i sensuella ställningar.

Utifrån deras kroppsställningar och uttryck så dröjer det inte länge tills de inte har någon användning för sina Calvin Klein-jeans.

Reklamen skapar emellertid mer förargelse än köplust från de förbipasserande, enligt wectv-stationen WCBSTV.com.

– Jag vill inte att mina barn ska se det där, säger en mamma till tv-kanalen.

– Det är som att säga till folk att det är okej att göra något sådant, det är ganska äckligt, säger Alesha Stephens till tv-kanalen.

En talesperson från Calvin Klein försvarar dock reklamen med att sex säljer.

– Meningen med reklamen var att skapa en väldigt sexig kampanj som riktar sig mot vår målgrupp, säger talespersonen till The Daily telegraph.

Sara Johansson
Sara Johansson

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin