Anna Toss försvarar sina gåvor från pappa, Lukas Bonnier.
Bråket om Bonniers miljonarv fortsätter
Mest läst i kategorin
”…transaktionerna är helt normala av en förmögen man för att hjälpa sin dotter…”.
Anna Toss är den avlidne Lukas Bonniers utomäktenskapliga dotter. Hon kräver 35,6 miljoner kronor av sina halvsyskon.
Pengarna är en del av den summa som Lukas Bonnier under sin livstid skänkte till sina fem barn och åtta barnbarn i form av andelar i flera handelsbolag i Bonnierkoncernen. Men Anna Toss och hennes barn blev utan.
I dag vill hon att andelarnas värde ska läggas till arvet. Lukas Bonnier efterlämnade ”endast” åtta miljoner kronor i arv till sina barn. Men under sin livstid skänkte han alltså andelar i Bonniers handelsbolag till sina barn. Genom att andelarnas värde läggs till arvet skulle Anna Toss kunna ta del av sin laglott – drygt 35,6 miljoner kronor.
Jonas och Jan Bonnier vägrar och hänvisar bland annat till ett avtal bland ägarna i handelsbolagen.
De hänvisar även till att Anna Toss fick ta del av Lukas Bonniers miljoner under hans livstid – i form av en bostadsrätt på söder i Stockholm och ett sommarställe. De menar därmed att även hon fått tagit del av hans förmögenhet tidigare och därför borde hon inte få del av andelarna i handelsbolagen.
Men Anna Toss och hennes advokat ser inte de gåvorna som relevanta:
”…de transaktioner som svarandena (Jonas och Jan Bonnier med flera reds. anm.) vill framhålla synes vara helt normala av en förmögen man för att hjälpa sin dotter och dennas mor i deras vardag”
Anna Toss och hennes advokat skriver att Lukas Bonnier även har skänkt liknande gåvor till sina andra barn. En bilaga visar att Jonas Bonnier fick en fastighet på Dalarö när han var tre år gammal.
Istället vill hon att tvisten ska fokusera på de andelar i Bonniers handelsbolag som skänkts av Lukas Bonnier. Andelar som är värda sammanlagt 427,2 miljoner kronor.
Jonas och Jan Bonnier med några av sina syskonbarn anser dock att det krävs en prövning och en särskild dom för att avgöra om gåva går att likställas med testamente. Därefter kan rätten besluta om det är rätt att Anna Toss ska få den summan hon kräver.
Enligt Anna Toss är gåvorna en del av testamentet. Hon hänvisar till den lika fördelning som skett mellan alla barnen och barnbarnen:
”Gåvornas noggranna fördelning på respektive familjegren i två äktenskap efter arvsgrund, visar på en testamentarisk avsikt”.
Nu väntar båda parter på att rättsprocessen ska fortsätta och på att få sina frågor besvarade från respektive parter.