Realtid

Borg sågar EU:s bankstöd

administrator
administrator
Uppdaterad: 08 dec. 2008Publicerad: 08 dec. 2008

UPPDATERAD EU-kommissionen ändrar reglerna för statliga kapitalinjektioner till banker efter hård kritik från bland andra finansminister Anders Borg.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Sunda banker ska gynnas. Men förslaget är ”helt klart otillräckligt”, enligt Borg.

Ett litet men otillräckligt steg i rätt riktning är finansminister Anders Borgs betyg till EU-kommissionens nya riktlinjer för bankstöd.

– Det är helt klart otillräckligt om vi ska återuppbygga stabiliteten i det finansiella systemet, säger Borg i en kommentar till nyhetsbyrån Reuters.

Han är kritisk till de aktuella avgiftsnivåerna i systemet för lånegarantier till bankerna, som han anser bör vara betydligt lägre. Samtidigt säger han att EU:s regler för statliga kapitalinjektioner in i bankerna måste bli tydligare för att systemet ska få de önskade effekterna på kreditmarknaden.

EU:s räddningspaket för det finansiella systemet har inte fungerat som det var tänkt. I nästan inget EU-land har systemen fått bred uppslutning från bankerna.

Nu handlar det inte längre om att rädda krisbanker utan om att få i gång kreditsystemet så att företag och hushåll ska kunna låna när de behöver.

I förra veckan fick EU-kommissionen bakläxa på hur systemet utformats och Anders Borg och hans EU-kollegor krävde omarbetning. Bland annat var de missnöjda med avgifterna som bankerna ska betala.

Nu föreslår kommissionen att det ska göras skillnad på i grunden sunda banker och krisande banker som ägnat sig åt riskfyllda affärer.

ANNONS

– Även finansiellt sunda banker kan behöva statligt kapital för att försäkra sig om att kunna ge lån i en tillräcklig omfattning, sade konkurrenskommissionär Neelie Kroes på en pressträff i Bryssel.

Avgifterna ska avspegla vilken riskprofil banken har och ska vara utformade så att stöden används så kort tid som möjligt. Dessutom måste det finnas säkerheter för att pengarna inte bara används för att finansiera bankernas expansionsplaner eller på ett sätt så att konkurrensen sätts ur spel.

Till jul återkommer kommissionen med förslag om vissa lättnader i statsstödsreglerna. Enligt Kroes handlar det bland annat om att höja gränsen för när medlemsländerna måste notifiera stöd till kommissionen.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS