Realtid

Avgrävd kabel skapade tekniska problem

Realtid.se
Uppdaterad: 01 dec. 2010Publicerad: 01 dec. 2010

Realtid kunde inte uppdateras på morgonen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

På grund av en avgrävd kabel kunde inte Realtid.se uppdateras på morgonen.

Enligt danska operatören TDC har Teliasonera ”ett jättestort kabelavbrott i Stockholm”. Marken är frusen, vilket har gjort det svårare att gräva för att lösa problemet. Telias kunder ska, säger TDC, ha sin internetanslutning tillbaka vid klockan 12.

Men Telias pressinformatör Maria Hillborg kan inte bekräfta detta. Hon hänvisar till Telias nätbolag Skanova, där växeln inte kan koppla fram till någon talesperson.

Skanovas kommunikationschef Nina Stridsberg är sjuk och har ingen tillförordnad. Hennes kollega Malin Persson ska informera om driftstörningarna, men är inte på plats och lämnar inte ut sitt mobilnummer.

Kjell Rödin, ledare för avdelning Drift vid Skanova och Niklas Skoglund, tillförordnad, svarar inte på sina mobiler.

Den 25 maj berättade de för Realtid.se om hur tjällossning lett till stora driftstörningar och hur Skanova höjde beredskapen hos de entreprenörer som anlitas för att avhjälpa fel.

Åter till Maria Hillborg på Telia: hon säger att dagens avbrott inte är Telias fel.

– Vi gräver aldrig av våra egna kablar. Det här är problematiskt. Det finns nummer för kabelanvisningar som entreprenörerna ska ringa innan de börjar gräva. Det är viktigt. Vi gör allt vi kan för att hålla informationen tillgänglig för alla grävare.

ANNONS

Kan man gräva av en enda kabel och sänka alla Telias kunder i Stockholm?

– Nej, vi har ju redundans och omstyrningsmöjlighter.

Kunder hos operatören 3 kan inte ringa Telias mobilkunder.

Erik Hörnfeldt, talesperson på 3, fick klockan 00:19 i natt veta att Skanovas felsökning – en fiber skulle repareras – hade dragit ut på tiden på grund av besvärlig terräng.

Klockan 06:17 skulle felet ha varit provisoriskt avhjälpt genom en omdirigering.

Då meddelade Skanova att ordinarie trafik skulle vara tillbaka klockan 09:00.

Slutligen: Tele2:s situation:

– Vi har inga störningar, säger Pernilla Oldmark, talesperson där.

ANNONS
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS