Realtid

Ålandsbanken köper Kaupthing Sverige

administrator
administrator
Uppdaterad: 22 dec. 2008Publicerad: 22 dec. 2008

Ålandsbanken köper Kaupthing Sverige. Affären tros bli klar i början av 2009.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

När det isländska moderbolaget övertogs av den isländska staten i oktober togs aktierna i den svenska delen i pant av svenska staten.

Ålandsbanken köper Kaupthing Sverige. Affären väntas bli klar i början av nästa år. Det stod klart på måndagsförmiddagen.

”Vi har analyserat Kaupthing Bank Sverige och funnit en verksamhet som passar väl in i Ålandsbanken och som utgör en attraktiv möjlighet till en större etablering på den svenska marknaden”, skriver Peter Wiklöf, vd för Ålandsbanken, i en kommentar.

Ålandsbanken tar över hela den svenska delen av Kaupthing med undantag för utlåningsverksamheten till företag samt vissa andra ospecificerade tillgångar enligt ett pressmeddelande.

I samband med att det isländska moderbolaget övertogs av den isländska staten i oktober togs aktierna i Kaupthings svenska del i pant av svenska staten. Man gjorde dock omgående klart att Kaupthing Sverige var till salu och att det statliga ägandet bara var tillfälligt.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS