Om Malmö FF åker ut ur allsvenskan får supportrarna med årskort sina pengar tillbaka.
Åker MFF ut - pengarna tillbaka

Mest läst i kategorin
MFF:s vd Pelle Svensson är även beredd att diskutera årskortspriserna om det blir spel i superettan nästa år.
– Det måste vi vara, säger han. Skulle vi åka ur, gud förbjude, så har vi sålt en produkt som inte finns, säger Pelle Svensson till Sydsvenskan.
Alla som nu har årskort på Malmö stadion har också förtur till en läktarplats på nya Swedbank stadion som väntas vara klar till säsongspremiären nästa år. De fick i maj brev om att de kunde tinga en plats redan i år. Nu, när det är dags att betala för platserna, är läget däremot mindre positivt eftersom MFF ligger i botten av allsvenskan och ännu inte säkrat något nytt kontrakt.
Senast den 31 oktober måste de som tingat platser göra en delbetalning på 1.000 kronor per årskort. Två omgångar av allsvenskan återstår, men enligt tidigare besked så skulle det inte vara något som MFF tar hänsyn till.
När Sydsvenskan pratar med vd Pelle Svensson på torsdagseftermiddagen låter det annorlunda. De står fortfarande fast vid datumet för delbetalning, men åker laget ur allsvenskan kommer pengarna betalas tillbaka till den som vill avstå sin plats.
– Datumet är satt för att vi ska hinna med den här hanteringen i god tid innan jul. Skulle vi åka ur hamnar vi i ett annat läge. Går det så illa kan vi inte rycka pengar från folk. De har ju köpt allsvenska platser, säger Pelle Svensson till Sydsvenskan.