01 apr.
2026

Realtid

Aegirbios aktie fortsätter uppåt efter återupptagen handel

Finwire

Diagnostikföretaget Aegirbio klättrar vidare uppåt sedan handeln återupptagits efter beskedet att bolaget har fått ett patent från Europapatentverket avseende Point-of-care och point-of-need tester för sköldkörtelhormon. 

Patentgodkännandet följer på ett tidigare ”intention to grant”-beslut som meddelades den 30 juni, uppgav bolaget i sitt pressmeddelande. Det var alltså väntat att patenten skulle erhållas efter att viss formalia var avklarad. Patentskyddet ska gälla till och med 2039 i Europa. 

Aegirbio har gått mycket starkt under de fem senaste dagarna. Aktien handlas i skrivande stund till omkring 74,50 kronor, att jämföra med 33,7 kronor för en vecka sedan. Och under det senaste året har aktien rört sig inom intervallet 20,04 – 399,50 kronor. 

Screenshot_2021-12-10_at_10.41.33.png

Aeirbio

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Bank & Fintech

Duell om miljardärsskatt: Zucman mot Waldenström

01 apr. 2026