Marie Douglas har köpt hus i Falsterbo för 31 miljoner kronor.
35-årig miljardärska köper hus för rekordpris
Mest läst i kategorin
Marie Douglas flyttade till USA 1996 där hon träffade en av landets högst betalda chefer, George David. Hon fyller i år 36 och han 64. De gifte sig 2002 i Vreta Klosters kyrka, och hon fick namnet Marie Douglas David. Hennes pappa, greven Philip Douglas efternamn valde hon alltså att spara.
Marie Douglas har köpt tre fastigheter för sammanlagt 31 miljoner kronor i Falsterbo.
Taxeringsvärdet var sammanlagt drygt 5,7 miljoner kronor för 2007.
Fastigheterna är 280 kvadratmeter, 1163 kvadratmeter och 181 kvadratmeter stora.
De ligger i Falsterbo med kommunens vackraste stränder på ena sidan och en stor golfbana på andra sidan.
Säljare av fastigheterna är familjerna Åge Lundström, Charlotte Tamm och Irma Paloma Silferschöld. De stod innan som gemensamma ägare av alla tre fastigheter som de fått genom ett arv.
Enligt uppgifter till Realtid.se var anledningen till att priset blev så högt att Marie Douglas budade mot Marie Wallenberg. Fotbollsstjärnan Zlatan Ibrahimovic ska också ha varit intresserad av huset.
Paret Marie och George David ska gå skilda vägar och det ska vara anledningen till att hon nu återvänder till Sverige.
Paret träffades när Marie Douglas arbetade på investmentbanken Lazards i New York.
För ett år sedan byggde även miljardärparet om sin lyxvåning på Strandvägen i Stockholm för att göra våningen större med högre takhöjd.
George David är vd för United Technologies sedan 1994. Han drar in 90 miljoner dollar per år och äger även aktier i bolaget för hundratals miljoner.
Marie Douglas pappa greven Philip Douglas, är mest känd för det bokförings- och skattebrott samt urkundsförfalskning som gav honom fem år i fängelse. Men han har även varit god för hundratals miljoner kronor.