01 apr.
2026

Realtid

1,1 miljarder dollar till Lehman-rådgivare

administrator

administrator

Det är vad olika rådgivare har fått i ersättningar under de drygt två år som konkursprocessen kring den amerikanska investmentbanken har pågått.

Det skriver Bloomberg med hänvisning till en domstolsinlaga.

Klicka här för att gratis få Realtid.se:s nyhetsbrev Finans och försäkring varje vecka via e-post.

Bara i oktober fick rådgivarna en ersättning på 42,1 miljoner dollar, vilket gör att totalsumman hamnar på 1,1 miljarder dollar sedan konkursen inleddes i september 2008.

Omstruktureringsfirman Alvarez & Marsal har kammat hem störst del av alla; en ersättningsnivå på nästan 370 miljoner dollar.

Det är Alvarez & Marsal med sin medgrundare Bryan Marsal som har skött hela konkursboet sedan konkursdagen.

Weil Gotshal & Manges har varit huvudansvarig advokatbyrå för konkursen, och har hittills kammat hem 246 miljoner dollar i ersättningar.

Advokatbyrån Jones Day sköter konkursboets stämning av Barclays Capital på 11 miljarder dollar, och har hittills fått in ersättningar på 41 miljoner dollar för det.

Konkursdomaren och konkursboets ”gode man” har inte ifrågasatt rådgivarnas fakturerade ersättningsnivåer skriver Bloomberg.

Bryan Marsal själv kommenterar via mejl till Bloomberg att det tar tid och är kostsamt att sköta konkursboet på det sätt som fastlagts; att förvalta tillgångarna med långsiktig vinstmaximering snarare än panikutförsäljningar – och att inleda stämningar mot parter när det anses påkallat.

Men det kommer enligt honom ändå att betala sig flera gånger om, jämfört med kostnaden för rådgivarna.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Bank & Fintech

Duell om miljardärsskatt: Zucman mot Waldenström

01 apr. 2026