Realtid

Anrikt svenskt regemente kan få utländska ägare när SBB försöker sälja

Dalregementet är ett av Sveriges mest anrika och äldsta landskapsregementen och nu varnas det för att regementet kan hamna i utländska händer, skriver SVT Nyheter.
Finwire
Uppdaterad: 07 juni 2023Publicerad: 07 juni 2023

Den militära anläggningen Dalregementet kan få utländska ägare när nuvarande ägaren, det krisande fastighetsbolaget SBB, försöker sälja.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Realtid TV

Nya Blocket en katastrof för bilhandlare

18 dec. 2025

Dalregementet är ett av Sveriges mest anrika och äldsta landskapsregementen och nu varnas det för att regementet kan hamna i utländska händer, skriver SVT Nyheter.

— Utländska intressen ska inte ha den insynen i svenska säkerhetsfrågor, säger Cecilia Vestin, vd på den statliga pensionsjätten Kåpans fastighetsbolag.

I Sverige finns det idag få regler som styr vem som får äga svenska säkerhetsklassade byggnader, något Vestin vill se ändring på – eftersom det riskerar resultera i att sådana typer av byggnader hamnar i händerna på ryska eller kinesiska aktörer.

— Vi välkomnar verkligen att man lyfter upp den här frågan och tar den där den behöver vara – på regeringsnivå, säger hon.

Kåpan köpte nyligen upp ett stort bestånd av SBB:s statliga fastigheter, men om de är intresserade av Dalregementet framgår inte.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS