29 sep.
2026

Realtid

Nu är det bekräftat

Olof Ehrs

ABG Sundal rådgivare när Arise Windpower emitterar obligation om 350 miljoner kronor.

Under gårdagen intervjuade Realtid.se vd:n Peter Nygren om Arise Windpowers undersökning av obligationsfinansiering. Läs hela intervjun här.

Och visst blev ABG Sundal Collier finansiell rådgivare i obligationen. Även Swedbank agerade finansiella rådgivare åt Arise Windpower i obligationsemissionen. Detta framkommer av ett pressmeddelande.

Bolaget emitterar en obligation om 350 miljoner kronor. Obligationen löper med en rörlig ränta baserad på Stibor-räntan plus 5 procentenhetener. Obligationen kommer noteras på Stockholmsbörsen.

– Det framgångsrika obligationserbjudandet tillsammans med det stora intresse vi mötts av är ett bevis på att vår affärsmodell är uppskattad hos institutionella investerare. Obligationen är ett utmärkt verktyg för oss att på fördelaktiga villkor diversifiera vår finansieringsstruktur och skapa ytterligare utrymme för att genomföra nya attraktiva investeringar utöver redan kommunicerade och planerade investeringar, säger Peter Nygren, vd för Arise Windpower i en kommentar.

Obligationen innebär att Arise Windpower utökar expansionsplanerna utöver de 50 MW vindkraft de bygger i år.

Olof Ehrs
Olof Ehrs

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Bank & Fintech

Julius Baer-aktien rusar – trots hård kritik från schweizisk finansinspektion

29 sep. 2026
Ståltillverkaren Stegra, med vd Henrik Henriksson, behöver tio miljarder kronor till för att bygga klart fabriken i Boden, rapporterar Affärsvärlden. Arkivbild
Börs & finans

Tidningskällor: Stegra behöver tio miljarder till

29 sep. 2026