Truecaller ökar omsättning och ebitda-resultat mer än väntat

Publicerad

Kommunikationsappen Truecaller redovisar en omsättning som var högre än väntat under andra kvartalet. Rörelsevinsten ökade.

Omsättningen steg 7,9 procent till 518,4 miljoner kronor (480,4). Utfallet kan jämföras med Modular Finance analytikerkonsensus som låg på 496.

Justerat ebitda-resultat uppgick till 238,5 miljoner kronor (218,5), väntat 206, med en justerad ebitda-marginal på 46,0 procent (45,5).

Rörelseresultatet blev 227,8 miljoner kronor (212,9). Rörelsemarginalen var 43,9 procent (44,3).

Resultatet efter skatt blev 205,9 miljoner kronor (172,7).

Resultat per aktie hamnade på 0,56 kronor (0,46).

Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till 205,5 miljoner kronor (280,9).

Truecaller, MkrQ2-2023KonsensusFörändring mot konsensusQ2-2022Förändring
Nettoomsättning518,44964,5%480,47,9%
EBITDA, justerat238,520615,8%218,59,2%
EBITDA-marginal, justerad46,0%41,5%45,5%
Rörelseresultat227,8212,97,0%
Rörelsemarginal43,9%44,3%
Nettoresultat205,9172,719,2%
Resultat per aktie, kronor0,560,4621,7%
Kassaflöde från löpande verksamhet205,5280,9-26,8%

Konsensusdata från Modular Finance

Filip Lindkvist
Nyhetsbyrån Finwire

Annons