Stille ökar omsättning och rörelseresultat – nettovinsten minskade

Publicerad

Medicinteknikbolaget Stille ökade omsättningen och rörelseresultatet i det andra kvartalet. Nettovinsten backade.

Omsättningen steg 18,6 procent till 75,1 miljoner kronor (63,3).

Rörelseresultatet blev 11,9 miljoner kronor (8,9), med en rörelsemarginal på 15,8 procent (14,1).

Resultatet före skatt var 7,7 miljoner kronor (10,8). Resultatet efter skatt blev 5,9 miljoner kronor (7,8). Resultat per aktie hamnade på 1,18 kronor (1,57).

Stille, MkrQ2-2023Q2-2022Förändring
Nettoomsättning75,163,318,6%
Rörelseresultat11,98,933,7%
Rörelsemarginal15,8%14,1%
Resultat före skatt7,710,8-28,7%
Nettoresultat5,97,8-24,4%
Resultat per aktie, kronor1,181,57-24,8%

newsroom@finwire.se
Nyhetsbyrån Finwire

Annons