Kone ökade rörelseresultatet mindre än väntat – orderingången missade förväntningarna

Publicerad

Finska hissbolaget Kone redovisar en omsättning som var högre än väntat under andra kvartalet. Rörelseresultatet var sämre än väntat.

Omsättningen steg 11,0 procent till 2 836 miljoner euro (2 555). Utfallet kan jämföras med Factset analytikerkonsensus som låg på 2 703.

Rörelseresultatet blev 283 miljoner euro (189), väntat rörelseresultat var 292. Rörelsemarginalen var 10,0 procent (7,4).

Justerat rörelseresultat uppgick till 332 miljoner euro (209), väntat var 296, med en justerad rörelsemarginal på 11,7 procent (8,2).

Resultatet före skatt var 285 miljoner euro (180).

Resultatet efter skatt blev 222 miljoner euro (139).

Resultat per aktie hamnade på 0,43 euro (0,26), vilket ligger i nivå med analytikerkonsensus.

Orderingången landade på 2 276 miljoner euro (2 609), vilket är 6,0 procent lägre än analytikerkonsensus.

Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till 306 miljoner euro (167).

Kone, MEURQ2-2023KonsensusFörändring mot konsensusQ2-2022Förändring
Orderingång2 2762 421-6,0%2 609-12,8%
Nettoomsättning2 8362 7034,9%2 55511,0%
Rörelseresultat283292-3,1%18949,7%
Rörelsemarginal10,0%10,8%7,4%
Rörelseresultat, justerat33229612,2%20958,9%
Rörelsemarginal, justerad11,7%11,0%8,2%
Resultat före skatt28518058,3%
Nettoresultat22213959,7%
Resultat per aktie, EUR0,430,430,0%0,2665,4%
Kassaflöde från löpande verksamhet30616783,2%

Konsensusdata från Factset

Filip Lindkvist
Nyhetsbyrån Finwire

Annons