Kindreds justerade ebitda högre än väntat

Publicerad

Bettingbolaget Kindred redovisar en omsättning i linje med förväntat under andra kvartalet. Nettovinsten ökade.

Omsättningen steg 28,6 procent till 307,3 miljoner pund (239). Utfallet kan jämföras med Bloomberg analytikerkonsensus som låg på 309.

Spelöverskottet (B2C) steg med 28 procent till 298,3 miljoner pund (233,5).

Ebitda-resultatet blev 51,4 miljoner pund (21,6), med en ebitda-marginal på 16,7 procent (9,0).

Justerat ebitda-resultat uppgick till 55,7 miljoner pund (25,3), väntat 49, med en justerad ebitda-marginal på 18,1 procent (10,6).

Resultatet före skatt var 33,1 miljoner pund (7).

Resultatet efter skatt blev 27,7 miljoner pund (5,8).

Resultat per aktie hamnade på 0,13 pund (0,03).

Koncernens genomsnittliga dagliga spelöverskott för tiden fram till och med den 23 juli 2023 var 2,93 miljoner pund , 1 procent lägre (1 procent högre vid oförändrade valutakurser) än det genomsnittliga dagliga spelöverskottet för hela tredje kvartalet 2022.

Sportsboksmarginalen är högre på 11,6 procent jämfört med samma period i fjol (9,9).

Kindred, MGBPQ2-2023KonsensusFörändring mot konsensusQ2-2022Förändring
Nettoomsättning307,3309-0,6%23928,6%
EBITDA51,421,6138,0%
EBITDA-marginal16,7%9,0%
EBITDA, justerat55,74913,7%25,3120,2%
EBITDA-marginal, justerad18,1%15,9%10,6%
Resultat före skatt33,17372,9%
Nettoresultat27,75,8377,6%
Resultat per aktie, GBP0,130,03333,3%

Konsensusdata från Bloomberg

Joel Andersson
Nyhetsbyrån Finwire

Annons