Europeiska leveranser av bestruket finpapper steg 6,7 procent i februari – Eurograph

De totala leveranserna av bestruket finpapper från Europa steg med 6,7 procent i februari jämfört med samma månad 2021. Det framgår av statistik från Eurograph.

För obestruket finpapper var leveranserna 7,5 procent lägre jämfört med motsvarande månad året innan.

Bland de europeiska skogsbolag som har störst exponering mot finpapper finns Stora Enso och UPM-Kymmene.

Leveranser i Europa, EurographBestruket finpapperObestruket finpapper
Februari 20226,7%-7,5%
Januari 20229,4%-11,1%
December 202111,2%10,2%
November 202113,7%6,9%
Oktober 202113,2%-0,1%
September 202119,7%8,6%
Augusti 202131,9%20,2%
Juli 202130,3%5,8%
Juni 202157,0%41,7%
Maj 202149,8%46,7%
April 202119,0%21,5%
Mars 2021-3,1%2,4%
Februari 2021-19,3%-8,2%
Januari 2021-27,4%-14,9%
December 2020-10,5%-8,3%
November 2020-22,1%-6,7%
Oktober 2020-27,1%-10,3%
September 2020-23,0%-7,1%
Augusti 2020-33,1%-15,7%
Juli 2020-35,6%-17,1%
Juni 2020-36,6%-24,0%
Maj 2020-49,3%-35,8%
April 2020-36,2%-23,5%
Mars 2020-13,7%-6,5%
Februari 2020-6,1%-3,5%
Januari 2020-8,2%0,0%
December 2019-9,6%1,8%
November 2019-10,1%-5,1%
Oktober 2019-7,6%-1,4%
September 2019-12,4%-6,3%
Augusti 2019-15,7%-10,0%
Juli 2019-12,5%-2,2%
Juni 2019-21,8%-13,4%
Maj 2019-5,8%-3,5%
April 2019-8,7%1,0%
Mars 2019-11,4%-4,3%
Februari 2019-11,9%-0,7%
Januari 2019-9,9%-1,4%
December 2018-19,0%-8,7%
November 2018-11,2%-7,9%
Oktober 2018-6,0%-4,0%
September 2018-10,7%-3,9%
Augusti 2018-11,5%-1,5%
Juli 2018-5,8%-0,2%
Juni 2018-12,4 %+2,4 %
Maj 2018-12,6%-5,8%
April 2018-2,9%1,3%
Mars 2018-10,8 %-4,0%
Februari 2018-7,6%-3,5%
Januari 2018-1,2%-4,4%
December 20170,7%-4,1%
November 2017-4,3%-1,7%
Oktober 2017-0,9%1,1 %
September 2017-1,4%-3,9%
Augusti 20172,6%0,8%
Juli 20171,9%0,9%
Juni 20175,7%-1,1%
Maj 201710,0%0,6%
April 2017-5,4%-6,8%
Mars 2017+5,4%-0,1%
Februari 2017-5,5%-5,3%
Januari 2017-1,0%4,9%
December 2016-7,4%-5,5%
November 20160,7%-0,1%
Oktober 2016-8,7%-6,5%
September 2016-8,0%-3,4%
Augusti 2016-1,9%-1,8%
Juli 2016-15,8%-8,3%

Lars Johansson
lars.johansson@finwire.se
Nyhetsbyrån Finwire

Annons