Envirologic ökar omsättning och rörelseresultat

Publicerad

Tvättrobotsbolaget Envirologic redovisar en ökande omsättning och rörelsevinst under första kvartalet jämfört med samma period året innan.

Omsättningen steg 8,7 procent till 16,3 miljoner kronor (15,0). Vd Martin Pamrin säger att utfallet är glädjande givet att jämförelsekvartalets försäljning var starkt.

Rörelseresultatet blev 4,1 miljoner kronor (2,6), med en rörelsemarginal på 25,2 procent (17,3).

Resultatet före skatt var 4,1 miljoner kronor (2,5).

Resultatet efter skatt blev 3,3 miljoner kronor (2,3), och per aktie 0,33 kronor (0,23).

Likvida medel uppgick till 17,2 miljoner kronor (9,0).

Orderingången uppgår till 33 (30) robotar och 46 (45) robotar har levererats under perioden.

Envirologic, MkrQ1-2024Q1-2023Förändring
Nettoomsättning16,315,08,7%
Rörelseresultat4,12,657,7%
Rörelsemarginal25,2%17,3%
Resultat före skatt4,12,564,0%
Nettoresultat3,32,343,5%
Resultat per aktie, kronor0,330,2343,5%
Likvida medel17,29,091,1%

Reno Santic
Nyhetsbyrån Finwire
https://twitter.com/finwire
newsroom@finwire.se

Annons