DAX-terminen ökar 1,1 procent inför öppningen

Inför den europeiska börsöppningen stiger Euro Stoxx 50-terminen med 1,23 procent, medan FTSE 100-terminen ökar med 0,75 procent och DAX-terminen stiger med 1,10 procent.

Den amerikanska S&P 500-terminen ökar med 1,08 procent.

KursDiff i dag
Euro Stoxx 50 termin3 703,001,23%
FTSE 100 termin7 463,000,75%
DAX termin13 919,001,10%
CAC 40 termin6 448,000,96%
S&P 500 termin4 225,501,08%
Nasdaq 100 termin13 219,001,61%
Sweden 10 Y1,50%0,00
Tyskland 10 Y0,80%0,00
USA 10 Y2,82%0,01
UK 10 Y1,81%0,01
Italien 10 Y2,58%0,00
Frankrike 10 Y1,30%-0,01
Spanien 10 Y1,80%0,01
EUR/USD1,0524-0,0036
USD/JPY130,12401,6990
USD/SEK9,85350,0752
EUR/SEK10,3699-0,0233
GBP/SEK12,35170,0035
Brent, USD/fat104,00-0,91%
WTI, USD/fat101,26-0,74%
Guld spot, USD/oz1 876,20-0,66%
Siler spot, USD/oz23,095-1,56%
Källa: Factset

Irma Santic
Nyhetsbyrån Finwire

Annons