DAX-terminen nära nollan inför öppning

Inför den europeiska börsöppningen stiger Euro Stoxx 50-terminen med 0,11 procent, medan FTSE 100-terminen ökar med 0,23 procent och DAX-terminen är ungefär oförändrad.

Den amerikanska S&P 500-terminen ökar med 0,60 procent.

KursDiff i dag
Euro Stoxx 50 termin3 660,000,11%
FTSE 100 termin7 376,500,23%
DAX termin13 783,00-0,03%
CAC 40 termin6 372,500,33%
S&P 500 termin4 195,500,60%
Nasdaq 100 termin13 091,250,58%
Sweden 10 Y1,52%0,01
Tyskland 10 Y0,84%0,02
USA 10 Y2,78%0,01
UK 10 Y1,80%-0,04
Italien 10 Y2,60%0,05
Frankrike 10 Y1,34%0,03
Spanien 10 Y1,79%-0,06
EUR/USD1,0626-0,0013
USD/JPY127,98800,7560
USD/SEK9,8242-0,0105
EUR/SEK10,4380-0,0200
GBP/SEK12,3590-0,0095
Brent, USD/fat105,220,58%
WTI, USD/fat102,270,56%
Guld spot, USD/oz1 900,60-0,18%
Siler spot, USD/oz23,5950,22%
Källa: Factset

Irma Santic
Nyhetsbyrån Finwire

Annons