Realtid

Xtranet ställer in xtrastämma

Martin Lindgren
Uppdaterad: 18 jan. 2010Publicerad: 18 jan. 2010

Huvudägarna i bredbandsföretaget börjar samsas.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Det konflikthärjade Xtranet, bredbandsanläggningsföretaget som är listat på Aktietorgets observationslista, ställer in måndagens extrastämma. Stämman skulle bli den tredje på kort tid.

Så här skriver företaget i ett pressmeddelande, skickat en dryg timme innan stämman var tänkt att inledas:

”Bakgrunden till att bolagsstämman nu ställs in är att samtal i en positiv anda har lett till att oklarheter och misstroende till stor del har klarats ut och båda parter, som var för sig begärt granskningsman, nu är eniga och överens om att dra tillbaka sin begäran.

I samband med dagens uppgörelse är samtliga huvudägare till Xtranet AB överens om att i samförstånd gemensamt verka för Xtranet AB:s utveckling och att skapa ett starkt och kraftfullt bolag, som ger ett långsiktigt och lönsamt aktieägarvärde.”

De som begärt granskning var å ena sidan Jesper Stevrin med bolag och affärspartners, och å andra sidan nya storägaren Johan Stenman, känd från Stenbecksfären.

Vid förra extrastämman, som skedde i början av januari, beslutades att sittande styrelse skulle väljas om – till skillnad från vad de som hade begärt extrastämman, även då Jesper Stevrin med flera, hade föreslagit.

Xtranet har enligt sitt pressmeddelande ca 670 aktieägare.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS