Realtid

Italienskt stopp på Youtube

Helene Rothstein
Uppdaterad: 19 jan. 2010Publicerad: 19 jan. 2010

Lagförslag om statligt tillstånd för att ladda upp filmer på Youtube får skarp kritik.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

För att ladda upp filmer på internet måste italienare ansöka om tillstånd från landets myndigheter, så lyder ett lagförslag som kan klubbas igenom om ett par veckor, rapporterar PC för alla.

Även om tanken skulle vara att skydda personer från att hängas ut på webbplatser så har förslaget mötts av skarp kritik, bland annat från oppositionspartiernas jurister.

– Lagförslaget jämställer publiceringen av bilder på webben med de krav som finns inom televisionen där det krävs tillstånd. Att införa ett sådant krav för privatpersoner betyder stora begräsningar inom yttrandefriheten, uppger Paolo Gentiloni lagstiftare inom det demokratiska oppositionspartiet i Italien.

– Italien har nu anslutit sig till samma typ av censur som existerar i länder som Kina, Iran och Nordkorea, säger Vincenzo Vita vid det demokratiska oppositionspartiet.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS