Realtid

Spiltan har köpt fastighet för 200 Mkr – "rätt tillfälle"

Per Håkan Börjesson, vd Spiltan Invest.
"Vi har under många år funderat på att köpa en egen fastighet. När denna byggnad, som passar våra behov väl, kom ut på marknaden ansåg vi att såväl tillfället som objektet var rätt", säger Per Håkan Börjesson, vd på Spiltan Invest i en skriftlig kommentar. Foto: Spiltan
Realtid.se
Uppdaterad: 25 maj 2023Publicerad: 25 maj 2023

Spiltan Invest har förvärvat fastigheten på Erik Dahlbergsallén 15 för 200 miljoner kronor. Därmed byter Spiltan Invest adress efter drygt 16 år på Grevgatan 39.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

experten
Spela klippet
Realtid TV

Experten: Tesla kan vara borta 2035

04 nov. 2025

– Vi har under många år funderat på att köpa en egen fastighet. När denna byggnad, som passar våra behov väl, kom ut på marknaden ansåg vi att såväl tillfället som objektet var rätt, säger Per Håkan Börjesson, vd på Spiltan Invest i en skriftlig kommentar.

Totalt består fastigheten på Erik Dahlbergsallén 15 av 1 909 kvadratmeter, fördelade på sju våningsplan. Spiltan Invest kommer att använda plan tre för eget kontor. Därutöver kommer våning sju att vara tillgänglig för möten och konferenser. Övriga våningsplan kommer att hyras ut till såväl befintliga som nya hyresgäster.

Spiltan Invest tog över fastigheten den 15 maj och flyttar in på den nya adressen i mitten av juni. Säljare är Kvalitena.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
Volkswagen logo

Kostnadsfritt event, lär dig mer om organizational behaviour management. Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.  


Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS