Annons:

Gå till söksidan på Realtid.se Gå till söksidan på Eniro.se (öppnas i nytt fönster)

Annons:


Annons:

  • Utbildning

    Utbildning på katalogerna.se. Din katalog för livet.


Annons:

Fastighet

Annons:

kungsledengarage_473.jpg
En av Kungsledens fastigheter: en lagerlokal i Tyresö utanför Stockholm. I närområdet finns tre restauranger och en livsmedelsaffär, enligt information på Kungsledens hemsida.

Därför gör Kungsleden
sin styrelserockad

Fastighetsjätten aviserar storändringar i styrelsen inför stämman. Valberedningens ordförande avslöjar varför i Realtid.se.

biljanapehrsson_200.jpg
Ny i styrelsen: Biljana Pehrsson, chef för East Capital Real Estate och vice vd för East Capital Private Equity samt gift med en Jones Lang LaSalle-chef.
Bild från East Capital.
Kungsledens största ägare
Ägarlängd 2010-12-31:

• Länsförsäkringar Fonder: 4,7 %
• Nordea Fonder: 3,1 %
• Olle Florén (78-årig stockholmare):2,3 %
Därefter: sju fonder. Börsvärdet är 8,5 mdr kr.

Källa: kungsleden.se
Fastighetsbolaget Kungsleden är på väg att byta ut stora delar av styrelsen på årsstämman den 13 april; se faktaruta under artikeln för detaljer. Det framgår av kallelsen.

Ordförande i valberedningen är Peter Gustafson, som sitter på storägaren (se faktaruta) Olle Floréns mandat.

– Det är ingen dramatik bakom förändringarna, de fyra som ville avgå tyckte helt enkelt att de hade suttit länge, säger Gustafson.

Gustafson har under flera års tid fungerat som rådgivare till Olle Florén. Männen bor med sina familjer vägg i vägg på sjätte våningen i ett hus vid Oscarskyrkan på Östermalm i Stockholm, ett hus som ägs av ett Olle Florén-bolag.

Peter Gustafson har en runt 25-årig bakgrund inom fastighets- och finansbranschen, bland annat på Catella och på Föreningssparbanken i samband med att fastighetsbolaget Mandamus bildades. Under sex år var han delägare i Andersen (numera Deloitte).

Artikeln fortsätter nedan 


Annons:




Idag driver han Green Capital Partners, ett konsultföretag som under den senaste tiden arbetat som huvudrådgivare i affären där Scandinavian Biogas – där Göran Persson är ordförande – har köpt Stockholms stads biogasproduktion.
Förändringar
Till nya ledamöter föreslås Vasakronans förra vd Håkan Bryngelson, Öhmans förra aktiechef Joachim Gahm, Diös förra styrelseordförande tillika LRF:s förra finanschef Lars Holmgren och East Capitals fastighetschef Biljana Pehrsson.

Kungsledens nuvarande styrelseordförande Per-Anders Ovin har avböjt omval, liksom tre av de nuvarande styrelseledamöterna. Fyra andra, bland annat vd Thomas Erséus, föreslås väljas om.
  • Skriv ut artikeln (öppnas i nytt fönster)Skriv ut artikeln
  • Tipsa om artikeln (öppnas i nytt fönster)Tipsa
  • Dela på Facebook (öppnas i nytt fönster)Dela på Facebook

Annons:

Fastighet

Annons:

Annons:

Annons:

 
 

Annons:

 
 

Annons:


Annons: