Bilen kom dock aldrig till användning, och efter att ha ersatt säljincitamentet med en Segway anförtrodde man åt Autoropa att sälja bilen. Resumé rapporterade om säljplanerna i juni 2010.
– Någon gång fattar man mindre väl övervägda beslut, sa Eniros dåvarande informationschef Richard Wellemets till tidningen.
En titt i bilregistret avslöjar att Eniro fortfarande står som ägare till bilen via Handelsbanken Finans. Enligt Resumé kostar det runt 40.000 kronor per månad att leasa en F430.
Autoropa har för närvarande en Ferrari F430 av samma årsmodell som Eniros till salu för 2.095.000 kronor till salu i Stockholmshallen, men vill inte kommentera sina kunders bilar (dvs om det är Eniros).
Det bekräftar i stället Eniros nytillträdda informationschef Annika Elmehagen att det är.
– Vi räknar inte med att göra någon materiell förlust på bilen när den säljs, säger hon.
Artikeln fortsätter nedan ![]()
Annons:
Eniro lär kunna honorera leasingavtalet, som går ut 2012: i oktober 2010 säkrade det krisdrabbade bolaget finansiering till 2014 genom att emittera nya aktier för 2,5 miljarder kronor.









































