Annons:

Gå till söksidan på Realtid.se Gå till söksidan på Eniro.se (öppnas i nytt fönster)

Annons:


Annons:


Annons:

Annons:

Hillary i svenskt
glas-bråk

Svenska kristallglas från Orrefors har väckt upprörda känslor i USA.

orreforsglas_200.jpg
Kristallglaset det bråkas om.
Foto: Orrefors
Redan i början av februari berättade svenska Orrefors Kosta Boda glatt om ordern de fått från USA:s utrikesdepartement om att göra glas till landets 400 ambassader över hela världen.

I USA är dock långt ifrån alla förtjusta i att ordern hamnade i utlandet.

”Hillary Clintons utrikesdepartement spenderar 5,4 miljoner dollar på att köpa fina kristallglas till amerikanska ambassader – utan att ge något vidare till USA:s ekonomi”, skrev exempelvis boulevardtidningen The New York Post i måndags.

”Det här är bara ännu ett bevis på att Obama inte bryr sig om oss amerikaner”, ”USA är inte bra nog för våra ledare” och ”Är någonting ruttet i Sverige? Nej – men i Washington”, lyder sedan några av de ilska nätkommentarer som snabbt dök upp till artikeln.

Även politiker har reagerat.

Artikeln fortsätter nedan 


Annons:




”Det här handlar om att slåss för amerikanska jobb. USA:s regering borde inte vända ryggen åt amerikanska arbetare och skicka arbetstillfällen utomlands”, skrev kongressledamöterna Pat Tiberi (republikan) och Eric Massa (demokrat) i ett brev till utrikesminister Clinton för två veckor sedan.

Glaset har fått namnet Jasmine och är ett stilrent glas med utrikesdepartementets officiella emblem blästrat på kupan, enligt ett pressmeddelande från företaget.

Glaset ska tillverkas på Kosta glasbruk och levereras till USA under våren och sommaren, enligt Eva-Marie Hagström, informationschef på Orrefors Kosta Boda.
  • Skriv ut artikeln (öppnas i nytt fönster)Skriv ut artikeln
  • Tipsa om artikeln (öppnas i nytt fönster)Tipsa
  • Dela på Facebook (öppnas i nytt fönster)Dela på Facebook

Annons:

Annons:

 »

2011-02-17

Annons:


Annons:


Annons: