Annons:

Gå till söksidan på Realtid.se Gå till söksidan på Eniro.se (öppnas i nytt fönster)

Annons:


Annons:


Annons:

Finans & Försäkring

Annons:

Kronan lite svagare

Kronan försvagades något mot både dollarn och euron i torsdagens handel.

Tvåårsräntan föll kraftigt.

Den europeiska centralbanken
(ECB) lämnade räntorna oförändrade vid torsdagens rådsmöte. Det innebär att den viktigaste styrräntan ligger kvar på 1,00 procent.

ECB-chefen Jean-Claude Trichet sade vid en presskonferens att den nuvarande, rekordlåga räntenivån är fortsatt lämplig och att prisutvecklingen väntas förbli dämpad den närmaste tiden. Även den ekonomiska tillväxten i euro-området väntas bli måttlig nästa år, efter raset i år. Trichet pekade på att tillväxtutsikterna fortsatt är mycket osäkra.

Statliga banken SBAB spår i en ny konjunkturprognos att Riksbanken väntar med den första räntehöjningen till hösten 2010. Men därefter följer höjningar med en kvarts procentenhet vid varje räntemöte så att räntan i slutet av 2011 ligger på 2,25 procent.

Artikeln fortsätter nedan 


Annons:




Tioårig statsobligation: 3,23 procent (3,21).

Tvåårig statsobligation: 0,40 procent (0,51).

Euro: 10:34 kronor (10:33).

Dollar: 6:86 kronor (6:85).

TCW-index: 135,16 (135,59).

Siffrorna inom parentes anger räntor och valutor vid stängningen föregående handelsdag. Ju lägre TCW-index, desto starkare krona.
  • Skriv ut artikeln (öppnas i nytt fönster)Skriv ut artikeln
  • Tipsa om artikeln (öppnas i nytt fönster)Tipsa
  • Dela på Facebook (öppnas i nytt fönster)Dela på Facebook

Annons:

Finans & Försäkring

Annons:

 »

2012-02-08

UBS:s bonusras »

2012-02-07

 »

2012-02-07

Annons:


Annons:


Annons: