Gå till söksidan på Realtid.se Gå till söksidan på Eniro.se (öppnas i nytt fönster)


Annons:

  • Byggstängsel

    Vi erbjuder högkvalitativa byggstängsel till bra priser!


Annons:

Teknik, Media & Telekom

Annons:

VI HAR HELA LISTAN

15 svenska entreprenörer tävlar i EM

Nästa vecka gäller det. Då arrangeras den första Seedcamp på svensk mark. Detta entreprenörs-EM har final i London i höst.

SENSEBOARDBILD200.jpg
Senseboard är ett it-bolag som grundades år 2000, med säte i Stockholm.
seedcamp200.jpg
SEEDCAMP-SHIP-HELSINGBORG-2.jpg
Seedcamp Helsingborg hålls på den ”kreativa arenan” SHIP.
Foto: SHIP
Seedcamp är omfattande arrangemang för nya europeiska företagare. Det rör sig om företag inom it och mjukvara och gränssnitt för mobiltelefoni; företag som är i själva uppbyggnadsfasen.

Anmäl dig till Realtid.ses nyhetsbrev Teknik, Media och Telekom som skickas ut varje tisdag.

Finalen äger rum i London i september och detta är tredje året i rad Seedcamp arrangeras. Tävlingen och organisationen Seedcamp har initerats av affärsänglar.

Meningen är att Seedcamp ska ge nyföretagare tillfälle att träffa riskkapitalister och företagsledare med erfarenheter att dela med sig av.

Bland nyheterna i år finns de sju nya mini-Seedcamps som arrangeras i olika europeiska länder. För Sveriges del är det Helsingborg som gäller den 5 maj.

Helsingborg Seedcamp kommer att äga rum på SHIP, ett kontorshotell tillika samlingplats för entreprenörer. Det är det enda som hålls i Skandinavien. Tel Aviv, Berlin, London, Ljubljana, Warszawa och Paris har också fått sina egna mini-Seedcamp.

– Det är naturligtvis mycket glädjande och spännande att arrangemanget kommer till Helsingborg. Detta sätter såväl staden som hela Öresundsregionen på kartan. Vi hoppas att det även kan leda till att slagkraftiga nätverk kan etableras i Köpenhamnsregionen i vid mening, säger Renée Mohlkert, näringslivsdirektör i Helsingborgs stad.

Artikeln fortsätter nedan 


Annons:




Finalister i Helsingborg är bland andra 1Calendar (nätbaserad kalender), Senseboard (produkter som hjälper människor att interagera med datorer via handrörelser) och Bluewalks (mobilt navigeringssystem).

Bland de 20 start-up-företag som gått vidare till evenemanget märks en rad entreprenörer inom områden som cloud computing, rich media, samt utveckling av mjukvara och gränssnitt för mobilen. Av företagen är 15 baserade i Sverige men de fem övriga är Danmark, Estland, Israel och Australien.

Fem företag får resa till London för en veckas nätverkande med intresserade aktörer, ett digert seminarieschema med mera. Av alla finalister väljs sedan fem företag ut. I dem investerar Seedcamp upp till drygt 500.000 kronor vardera.

Bland de som investerat i Seedcamp finner vi bland annat Index Ventures, DFJ Esprit, Eden Ventures, Northzone, Balderton Capital, Nesta och Atlas Venture. Och så Atomico, grundat av Niklas Zennström och Janus Friis.
Seedcamp
Ett urval av de mentorer och paneldeltagar som medverkar på Seedcamp Helsingborg:

Joachim Samuelsson (Biomain)
Thomas Weilby Knudsen (NorthCap Partners)
Johnny Andersson (Mannheimer Swartling)
Martin Gren (Axis)
Marc Tullgren (Setterwalls)
Joakim Jardenberg (Mindpark)
Sam Aston (Epsilon Information Technology)
Hjalmar Winbladh (Rebtel)
Peter Ahlgren (Augmenta)
Hampus Jakobsson (The Astonishing Tribe)
Philip Diab (Good Fortune)
Karri Saarinen (ArcticStartup)
Paneldebatten leds av Wivan-Kristina Sandberg (Rapidus)

De 20 företagen på Seedcamp Helsingborg:

1Calendar – nätbaserad kalender för studerande att dela med varandra, med info om lektioner, föreläsningar, sociala evenemang och andra aktiviteter.

Ambadoo – utvecklar en mobil kontaktdatabas som alltid är uppdaterad, och som kan delas med vem som helst, när som helst

AskYourWorld.com – erbjuder personer att dela information på 35 olika språk

Blazing Red – nätbaserade spel som funkar lika bra på avancerade spelkonsoller som enkla PC:s

Bluewalks – mobilt navigeringssystem med reseguider som alla kan bidra till

Goodway – utvecklar en tjänst där man kan se gatuvyer, vilka som bor på din tidigare adress, vad de bloggar om, och vilka som tidigare bott i huset

Kvittar – utvecklar en tjänst som erbjuder elektroniska kvitton; snabbare, billigare och mer miljövänligt

Link-Republic – sekundsnabb information om film, musik och TV med bara ett musklick

Myfi.net – tjänst för internetleverantörer där ett obegränsat antal användare kan samsas om samma xDSL-lina

Nudge – tjänst som påminner när det är dags att ta sin medicin. Påminnelser via SMS, e-post och/eller på telefon direkt till patienten eller vårdaren.

Önders et Gonas – iPhone-baserad plattform för smidigare eventplanering

Peerialism – peer-to-peer-lösning ger billigare video streaming och distribution av stora filer

Red Apple Apartments – nätbaserad bokningstjänst för korttidshyra av lägenheter i Europa

Sagastream – utvecklar interaktiva videotjänster på nätet

Senseboard AB – mobil version av Nintendo Wii och samtidigt ett fullvärdigt tangentbord för mobilen

Tailorbet – kontaktannonser i Twitterformat

The Cloudo Company – cloud-baserad tjänst för filhantering både i mobilen och på datorn

Whynot – ”Something big is brewing,” meddelar dessa hemliga entreprenörer

Witsbits AB – mjukvara baserat i molnet (cloud computing)

YubiTech – utvecklar applikationer för smartphones
  • Skriv ut artikeln (öppnas i nytt fönster)Skriv ut artikeln
  • Tipsa om artikeln (öppnas i nytt fönster)Tipsa
  • Dela på Facebook (öppnas i nytt fönster)Dela på Facebook

Teknik, Media & Telekom

Annons:

Årets vinnare är...  »

2010-03-08 Bildspel

Annons:


David Hässler

David Hässler

08 545 871 35


Annons: