Gå till söksidan på Realtid.se Gå till söksidan på Eniro.se (öppnas i nytt fönster)


Annons:


Annons:

Annons:

Fredrik Strage fick fängelse

DN-journalisten Fredrik Strage har fått sitt straff skärpt till en månads fängelse för narkotikabrott.

Strage_Fredrik_200.jpg
Idolkort på DN-journalisten Fredrik Strage som nu kommer avtjäna en månads fängelse för narkotikabrott.
Strage nekar till narkotikabrott och visade i rätten på forskning kring kokainets farlighet.

Fredrik Strage som dömdes i tingsrätten för ringa narkotikabrott har nu fått sitt straff skärpt. Han fick en månads fängelse.

Av tingsrätten blev han dömd att betala 150 dagsböter á 280 kronor och 500 kronor till Brottsofferfonden. Med advokatens kostnader har Fredrik Strage blivit skyldig att betala 44.788 kronor.

Det var natten den 30 november på Stureplan som stjärnjournalisten och krönikören Fredrik Strage togs på bar gärning. På Spy Bar, där många av Stureplansprofilerna och Sveriges kändisar rör sig, låste Fredrik Strage in sig på toaletten. Men en av krogens entrévakter anade oråd och tittade under toalettdörren. Där såg han en person, som senare visade sig vara Fredrik Strage.

Fredrik Strage valde att erkänna att han ”snortat” kokain inne på toaletten. Polis tillkallades som kroppsvisiterade Fredrik Strage. De hittade en påse som senare visade sig innehålla 0,73 gram kokain.

När Fredrik Strage endast dömdes förringa narkotikabrott bestämde sig åklagaren för att överklaga beslutet.

– Åklagaren (Silvia Ingolfsdottir reds anm.) ville ha fängelse istället eftersom det låg på gränsen till narkotikabrott, sa Nils Rekke, överåklagare på åklagarmyndigheten till Realtid.se i maj när överklagan lämnats in.

Åklagaren ansåg att det fanns skäl att pröva beslutet eftersom det är en viktig principiell fråga var gränsen för narkotikabrott går.

Fredrik Strage valde i Hovrätten att inte erkänna sig skyldig till narkotikabrott. I rätten har han bland annat visat artiklar, utdrag ur böcker med mera angående svensk och utländsk forskning relaterad till frågan om kokainets farlighet.

Rätten kom dock fram till att kokain är ett av de mest beroendeframkallande narkotiska preparaten som finns. Med belägg i forskning har man till och med lyckats fastställa att kokain är 2,5 gånger mer beroendeframkallande än heroin.

Genom experter som Hovrätten kallat till målet har de även kommit fram till att kokain bör jämställas med heroin i farlighetshänseende.

Hovrätten har slutligen bedömt att Fredrik Strage ska spendera en månad i fängelse. Tingsrättens dom ringa narkotikabrott ändras till narkotikabrott. Anledningen är den mängd narkotika Fredrik Strage hade med sig.

Därmed ändras innehav av kokain om 0,6 gram eller mer till narkotikabrott i narkotikastrafflagen.


  • Skriv ut artikeln (öppnas i nytt fönster)Skriv ut artikeln
  • Tipsa om artikeln (öppnas i nytt fönster)Tipsa
  • Dela på Facebook (öppnas i nytt fönster)Dela på Facebook

Annons:

Dagens Citat »

2010-03-08

Annons:


Annons: