Annons:

Gå till söksidan på Realtid.se Gå till söksidan på Eniro.se (öppnas i nytt fönster)

Annons:



Annons:


Annons:


Annons:

Annons:

Vinge vann slaget
om Maddes kille

Prinsessan Madeleines pojkvän Jonas Bergström börjar i höst att arbeta som biträdande jurist på advokatbyrån Vinge. Det erfar Realtid.se.

Jonas Bergström
Jonas Bergström på väg till Kung Carl Gustafs 60-årsmiddag.
Foto:Pontus Lundahl/Scanpix
Prinsessan Madeleine Jonas Bergström
Prinsessan Madeleine och Jonas Bergström på Ordensgille 2003.
Foto:Ola Torkelsson/Scanpix
Jonas Bergström har tillbringat våren i New York, där han praktiserat på advokatbyrån Holland + Knight. Men nu vänder han alltså hem igen, för att börja på en av Stockholms mest prestigefyllda byråer. Åtminstone för jurister med ett intresse för affärsjuridik. Vid sin sida kommer han att ha drottning Silvias gudson Fredrik von der Esch.

– Jonas har tackat ja till ett erbjudande från Vinge och kommer att börja i september, säger Realtid.se:s källa.

För Jonas Bergström – som avslutade sina juridikstudier i höstas vid Queen Mary-universitetet i London, med inriktning mot finansiell juridik – passar en byrå som Vinge som handen i handsken. Det var också på Vinge han var trainee under förra året.

Som biträdande jurist brukar ingångslönen ligga på mellan 23.000 och 25.000, enligt uppgifter till Realtid.se. Kommer Jonas Bergström att arbeta inom m&a kan han räkna med att få mindre tid att träffa sin kära Madeleine. Arbetsdagarna på kontoret på Smålandsgatan vid Norrmalmstorg i centala Stockholm blir ofta långa för juristerna inom det området.

Silvias gudson Fredrik von der Esch inledde nyligen sin karriär på samma byrå.

Vad prinsessan Madeleine kommer att göra i höst är ännu inte offentligt. Hovet går ut med programmet först i augusti.

Kan ni säga om hon kommer att vara i Sverige eller utomlands i höst?
– Nej, så ni får allt suga på karamellen en stund till, säger Morgan Gerle vid Hovets presstjänst.

Vinges vd Bertil Hult vill inte kommentera byråns rekrytering.

Emilie Westholm
emilie.westholm@realtid.se
 Tillbaka
Skriv ut artikeln Tipsa om artikeln


Annons:

Dagens Citat »

2010-03-15

Näringslivets powerdamer »

2010-03-08 Bildspel

 »

2010-02-17

Dubbelt upp!  »

2010-02-08

Juristelit på mingel  »

2010-01-27 Bildspel

Annons:

Annons:



Annons:

Annons: