I november förra året chockades Sverige av SSU-ordföranden Anna Sjödins krogbråk på Crazy Horse i Stockholm. Med på krogen var också hennes 37-årige sambo Thomas Hartman, som i polisförhör säger att han ”aldrig varit så rädd, förbannad eller känt sig så maktlös som han gjorde den kvällen”.
Realtid.se kan nu avslöja att han nog borde ha varit rädd tidigare i sitt liv. Vägen till posten som politisk sakkunnig för migrationsministern Barbro Holmberg har kantats av avslöjanden om hans exklusiva vanor i lokaltidningen Västerbottens-Kuriren.
I sin hemstad Umeå är Thomas Hartman sedan länge ökänd, med flera års uppmärksammade skriverier bakom sig. Och känslorna till lokalpressen verkar ömsesidiga. Samtidigt som Thomas Hartman börjar sin post som politisk sakkunnig för Barbro Holmberg bloggar han om sina minst sagt tydliga åsikter om media. Så här stod det, enligt Västerbottens-Kuriren, någon dag innan han tillträtt.
”Media är en del av underhållningsindustrin och skapar sin egen verklighet. Genom lögnaktiga löpsedlar sprids dyngan. Allt under chefredaktörernas lugnande ord 'Vi skildrar verkligheten', 'ni får bara vad ni efterfrågar' möjligen i kombination med 'skjut inte budbäraren'.”
Några dagar senare stängdes bloggen ned.
Skriverierna om Thomas Hartman som i Västerbottens-Kuriren kallas Hartman-affären, började på allvar hösten 2004 då det framkom att han köpt en dator för 80.000 kronor för en tjänst som ordförande för det kommunala bolaget Umeå Företagscentra som motsvarade fyra timmar i veckan. Dessutom hade han skaffat sig en mobiltelefon för 10.000 kronor.
– Jag ser inte den här datorn som något märkvärdigt kapacitetsmässigt, jag reflekterade inte över att det här skulle vara något anmärkningsvärt, sa Thomas Hartman till Västerbottens-Kuriren hösten 2004.
Men efter att Västerbottens-Kuriren även granskat Thomas Hartmans flygresor blev det svårare att sitta kvar. Mellan 2003 och 2004 reste Thomas Hartman på sitt privata årskort på SAS, som hans eget bolag köpt in. Kostnaden för resorna fakturerades därefter kommunen och landstinget, där han haft sina politiska uppdrag. Då det saknas kvitton på resor bokade elektroniskt för de med årskort, fakturerade Thomas Hartman istället enligt en schablonkostnad som motsvarar en fullt ombokningsbar affärsbiljett, det vill säga den dyraste biljetten som finns, alltså omkring 4.000 kronor med moms per tur- och returresa.
Västerbottens-Kuriren undrade vems ekonomiska intressen Thomas Hartman värnar om, skattebetalarnas eller den ekonomiska föreningen Bildningsgruppens.
– Jag har bara försökt ta hänsyn till billigaste pris, men jag kan gå ett steg längre där och det ska jag nu göra, sa han då.
Jämförbara priser exempelvis med Fly Nordic som hade maxpriser på 449 kronor på sina enkelbiljetter samt ombokning mot en avgift på 150 kronor per flygväg. Så även med några ombokningar skulle priset ligga långt under.
Under samma period uppmärksammades det även att Hartman haft ovanligt höga mobiltelefonräkningar, som efter avdrag för privata samtal legat på omkring 6.500 kronor per månad.
Dessutom köpte han i juni 2004 böcker om marknadsföring och kundvård för närmare 3.000 kronor. När han i oktober samma år fick frågan om han läst böckerna svarade han Västerbottens-kuriren.
– Nej, men jag håller på.
Efter massiv kritik lämnade Thomas Hartman därefter tillbaka datorn till Umeå Företagscentra. Ytterligare två dagar senare lämnar han sina uppdrag efter påtryckningar från ledande socialdemokrater i Umeå. Thomas Hartman skriver då ett brev som skickas runt till alla socialdemokrater i området.
Och nu, efter ett år av fakturering via sin egen ekonomiska förening Bildningsgruppen tog det stopp.
– Nej, det ska vara faktura direkt från researrangören i fortsättningen, sa Ulf Persson, revisionsdirektör i Västerbottens landsting, till Västerbottens-Kuriren.
Den ekonomiska föreningen Bildningsgruppen, där Thomas Hartman var ordförande, fick även bakläxa av Skatteverket. För verksamhetsåret 2002/2003 blev alla representationsavdrag underkända. För det följande året sänktes den representationskostnaden från 57.000 till 5.000. Föreningen hade tydligt visat sitt syfte med representationen, skrev Västerbottens-Kuriren.
Men Thomas Hartman var också i blåsväder redan när han som student var engagerad i i studentkåren i Umeå. Efter vad som beskrivits som ett misslyckat samarbete med Umeå naturvetar- och teknologkår vägrade Hartman betala hyran för lokaler han haft tillgång till. Skulden, på 48.000, skickades sedan till inkasso. Enligt Västerbottens-Kurirens källor fick Umeå naturvetar- och teknologkår kasta ut honom och byta lås till huset eftersom han vägrade lämna tillbaka sina nycklar.
– Det är fullständiga lögner. I det här fallet är det inte ens fel att två träter. Jag beklagar att någon vid stiftelsen gick den här vägen, men det fanns inget fog för det. Sen noterar jag att det är anklagelser från personer som inte ens vågar stå med sitt namn, svarade Thomas Hartman i Västerbottens-Kuriren.
Realtid.se har talat med Thomas Hartman, som inte vill ge några som helst kommentarer.
Emilie Westholm
08-545 871 33
emilie.westholm@realtid.se
OMXSPI 17:30
-0,31%
























































